Znalazłeś bezdomne zwierzę? Co powinieneś zrobić?

* Jeżeli odnalezione przez Ciebie zwierzę jest spokojne i przyjazne, sprawdź dokładnie:

  • Czy zwierzę nie posiada adresówki
  • Czy na obroży zapisany jest numer telefonu lub adres właściciela (sprawdź obie strony)
  • Czy zwierzę posiada inne breloczki, zawieszki, zapis kodu QR, które mogą być formą adresatki
  • Czy zwierzę posiada tatuaż

W przypadku znalezienia danych, pilnie skontaktuj się z właścicielem. W przypadku znalezienia tatuażu, skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym.

W sytuacji gdy zwierzę nie posiada żadnego z powyższych oznaczeń, udaj się do lecznicy weterynaryjnej lub schroniska, aby sprawdzić, czy zwierzę jest oznakowane mikroczipem. Do jego sprawdzenia niezbędny jest specjalny czytnik, gdyż mikroczip wszczepiany jest pod skórę. Zarejestrowany mikroczip pozwoli na szybki kontakt z właścicielem.

* Jeżeli nie jesteś w stanie podejść do odnalezionego zwierzęcia, lub wiesz, że nie jest ono oznakowane, może się błąkać, jest ranne, a w pobliżu nie ma jego właściciela:

  • Skontaktuj się z Urzędem Miasta lub Urzędem Gminy na terenie którego znalazłeś zwierzę
  • W przypadku zdarzenia poza godzinami urzędowania danej jednostki lub trudnościami z dodzwonieniem się, skontaktuj się z Policją (997) lub Strażą Miejską (986), która przekieruje sprawę dalej do wyznaczonych instytucji.
  • W razie wątpliwości zadzwoń do naszego Ośrodka (56 46 46 100) podpowiemy Ci co robić!

W miarę możliwości przyjrzyj się dokładnie zwierzęciu, aby ocenić jego kondycję. Sprawdź, czy nie ma obrażeń i czy nie potrzebuje pomocy weterynaryjnej. Zgłoś to odpowiedniej jednostce.

Postaraj się zabezpieczyć zwierzę przed jego przemieszczeniem do czasu przyjazdu służb interwencyjnych. Jeżeli masz taką możliwość, zapewnij zwierzęciu dostęp do świeżej wody.